Den 9 februari samlades ett 30-tal deltagare till uppföljningsmöte om sammanhållning och trygghet i Bagis. Förutom Bagisbor så kom några också från Skarpnäck och Kärrtorp. Vi hade även besök av Jobbtorget Globen för unga, vilket var mycket uppskattat. Tidningen Mitti kom också och satt med under kvällen vilket även blev en artikel i tidningen.
Vi vill också särskilt tacka för skänken med så goda apelsiner som lämnades till mötet! Uppskattades mycket.
Efter en kort inledning delade vi upp oss i grupper och diskuterade följande frågor:
- Läxhjälp och annat stöd till unga. Hur kan detta utvecklas?
- Hur kan vi utveckla detta med nattvandring och andra trygghetsskapande insatser?
- Hur kan vi rusta oss som i vår roll som föräldrar och vuxna för att möta våra unga?
- Kan föreningslivet göra mer för barn och unga? Vad och i så fall vad krävs?
Fokus var vilka ytterligare konkreta aktiviteter skulle kunna genomföras, vad krävs för detta och vem gör vad? Vad vill jag själv bidra med?
Störst intresse samlade ungdomsgruppen, dvs hur kan vi utveckla arbetet för barn och unga.
Här följer några av de konkreta förslag som togs upp under mötet.
- Samla medlemsföreningarna (och andra föreningar) till ett medlemsråd eller liknande. För att öka samverkan och hitta gemensamma utmaningar. Men också för att ge dem en yta, en plats, att synas på genom vårt Folkets hus (medlemsdag, utveckla ”Folkets fika” etc)
- Särskilt uppmärksamma hyresgästföreningarna och frågor som rör beredskap och prepping.
- Stötta ungas egen organisering, genom att låta dem själva får formulera vad de vill göra.
- Uppmärksamma hot och risk för hatbrott från NMR och andra nazistiska rörelser som ökat i aktivitet i området och stadsdelen.
- Få fler att nattvandra genom att besöka klasserna i skolan. Alla som går behöver värva en kompis som går med. Överväg nattvandring även senare på kvällen/midnatt när de unga är ute mer.
- Ett generationsöverskridande disco skulle locka! Typ som nattklubb för alla åldrar, nyktert och drogfritt.
- Fortsätt stötta föräldrar och föräldraskapet genom föreläsningar och särskilt föräldraprogram ”På rätt väg”. Hitta sätt att sprida information och kunskap, ”mun till mun”. Bygg vidare på det som gjorts under hösten och berätta om erfarenheterna om den oro som varit och vad man kan tänka på som förälder, t.ex. vikten av att föräldrar knyter kontakt med varandra tidigt när barnen börjar olika årskurser. Men vi behöver nå ut till fler.
- Ta tillvara ungdomarnas engagemang och kompetens, t.ex. genom att coacha poesiafton, dramapedagogik eller litteratur. Även hundpromenader och djurhäng kunde vara något som lockar ungdomar.
- Idéer kring jobbtorg och samverkan kring och med unga:
- Ha en eget jobbtorg någon dag i Bagis.
- Ta fram en ledarskapsutbildning till unga, eventuellt som lovjobb.
- Utbilda unga i cv-skrivande, personligt brev och intervjusituation.
- Vi kommer nu i folkets hus föreningen jobba vidare med dessa förslag och se vad som skulle kunna göras i vår verksamhet. Som allt annat hänger det samman med resurser och tid. Vi är dock angelägna om att fånga just ditt engagemang, om du vill vara med och genomföra något av dessa eller andra ideér som syftar till att öka sammanhållning och stärka trygghet eller om du har andra förslag på aktiviteter.
Vill du komma i kontakt med oss i Bagarmossens Folkets hus-förening om dessa frågor, kan du antingen ta kontakt med någon i huset eller lägga ett mejl till denna adress tillsammans@bagisfh.se.
Länk till tidningen mitt i artikel om träffen:
https://www.mitti.se/nyheter/vill-arrangera-disco-for-att-oka-sammanhallningen-6.3.276350.84c0bdc96b
Mer på hemsidan:
Under rubriken ”Sammanhållning och trygghet i Bagis” samlar vi information och rapporter från tidigare möten.