
Utomhusbio! Comedy Queen
Bagarmossens folkets hus och Stockholmshem bjuder på utomhusbio! Comedy Queen i regi av Sanna Lenken. Filmen baseras på Jenny Jägerfeldts bok med samma namn.
13-åriga Sasha har bestämt sig för att bli ståuppkomiker. Mest av allt vill hon få sin pappa att skratta, som gråter i duschen när han tror att ingen hör. Hemma påminner allt om mamma som inte längre lever och bakom ögonen bränner de livsfarliga tårarna. Men Sasha vägrar gråta. I hemlighet skriver hon en lista på allt hon måste göra för att överleva sorgen: raka av sig håret, sluta läsa böcker, tacka nej till världens gulligaste hundvalp och framförallt, bli en – Comedy Queen.
Filmen visas på Lagaplan utanför Kulturskolan. Där finns inget att sitta på, så ta med picknickfilten eller campingstolen!
Rekommenderad ålder från 11 år.