Storytelling & musik om föräldrar och barn

Registrations have closed.
Storytelling & musik om föräldrar och barn

Storytelling & musik om föräldrar och barn

218 218 people viewed this event.

Storytelling i Bagarmossen!

Nu närmar sig vårens sista kväll med muntligt berättande med stormsteg. Som vanligt bjuder Anita Santesson och Isa Schöier med sig gäster och denna gång är de: riksspelman Agneta Wiberg och berättarna Camilla Gölstam och Calle Rehbinder. Tillsammans bjuder de på sagor och myter på temat föräldrar och barn.

VAR: Bagarmossens Folkets Hus, mellansalen
NÄR: Klockan 19.00-20.30 onsdag 22/4
FÖR VEM: Vuxna och ungdomar från 12 år
Fri entré, kom i tid eftersom det kan bli fullt! Vi bjuder på te och kakor.

OBS: På berättarkvällen i mars blev våra drygt 50 platser helt fullsatta så nu är det obligatoriskt att föranmäla sig via vargkatten.se!

Det finns berättelser som följt med oss människor i århundraden. Vi tror på kraften i att berätta dessa idag. Storytelling är stort i många delar av världen, nu hoppas vi att det blir stort i Bagarmossen också! Muntligt berättande är en enkel form; utan manus, rekvisita eller scenografi berättar vi helt enkelt sagor och myter som levt med oss människor genom stora förändringar och skiften i livet. Kom och lyssna och dela sagorna och myterna med oss och våra gäster!

/ Anita och Isa

 

När

2026-04-22 kl 19:00

Dela