Rebellmammorna stickar gränsen – Film + samtal!
Välkommen på filmvisning av dokumentären “Rebellmammorna stickar gränsen” som handlar om den stora manifestation för klimatet som ägde rum vid Overshoot Day 2024.
Program:
18:30 – XR-kören
19:00 – film
20:00 – samtal
Köp biljetter på Tickster
Manifestationen samlade ca 1500 rebellmammor från hela Sverige och ännu fler människor bidrog till manifestationen genom att sticka och skicka in sammanlagt över två kilometer i halsdukar till initiativtagarna i Stockholm.
Filmen ger en unik inblick i Rebellmammornas förberedelser, samtal och tankar kring de röda halsdukar som symboliserar Parisavtalets 1,5 graders-mål, genom att vara 1,5 meter långa och 1,5 dm breda. Halsdukarna bars från Sergels torg till riksdagshuset i Stockholm där de omslöt byggnaden för att markera för landets makthavare att de måste agera skyndsamt på klimatkrisen.
Efter filmvisningen blir det ett panelsamtal om “craftivism” och mjuka material som ger hårt motstånd. Samtalar gör filmaren Mikael Hjertquist, Matilda Bergström från Knitting for Climate och Rebellmammorna, Gerillaslöjdsfestivalens ordförande Maria Yvell och Carmen Blanco Valer från ”Hoppets ekosystem” som är ett samarbete mellan brodöser i Sydamerika och Sverige.
Filmen är producerad av Extinction Rebellion Sverige genom fotograferna Mikael Hjertquist och Karolina Colliander.
1-13 april visas utställningen Rebellmammorna stickar gränsen, en utställning om förra årets Overshoot day-manifestation vid riksdagen, på Bagarmossens Folkets hus.
Mer info om utställningen HÄR